Opowiadania

Noszenie kamieni w kieszeniach prowadzi do bogactwa, urody i modnej dziś brutalnej bezkompromitowości, - co uznajemy za przejaw pozytywny, pożądany i akceptowany jako walor nie do odrzucenia.

Jan z Mazowsza, zwany Mazowszanką pewnego ranka wyszedł na ulicę tak piękny, aż oczy rwało i tak bogaty, że motłochowi zapierało dech. Z twarzy biła buta, iż wszystkie psy i koty chowały się po zakamarkach czynszowych kamienic. Tłusta brylantyna zalepiała mu głowę z połową twarzy żeby upiększyć brwi i rzęsy. Na kształtnym nosku opierały się optiki anti sol. Garnitur kupiony w wiodącym domu mody Karl Gula elegancko wisiał obciążony przez kamienie we wszystkich możliwych kieszeniach. W dłoniach trzymał w sposób nonszalancki pliki pieniędzy o wysokich nominałach.

 Krzyk kobiet mieszał się z rykiem mężczyzn porażonych widokiem osobnika z okładek kolorowych pism i reklam telewizji kablowych. Ryki i wrzaski wypełniały miasto wojewódzkie średniej wielkości.

-Cóż za format człowieczy, bogactwo i sława, jakaż siła, bezkompromisowość i gerlenna uroda samoistna, wszystko bez pomocy sterydów.

- Wielki jesteś Jaśku Mazowszanko krzyczeli ci pozostali przy przytomności, jeszcze nie porażeni jego widokiem do końca i mogący wydobyć z gardła cokolwiek. 

W ciągu ułamka sekundy, w mgnieniu oka, na pniu zaczęły powstawać wytwórnie Jaśków, wód gazowych Mazowszanka, biura podróży, spółdzielnie inwalidów, fabryki łożysk tocznych imienia Mazowsza.

Stałem i ja oniemiały i już wiedziałem, iż wypcham swoje kieszenie kamieniami, ale mimo wszystko obawiam się, że zniekształcą nieludzko mój garnitur, będzie mi tylko bardzo ciężko, a przez to źle na duszy. Będę zgarbiony od ciężaru i brzydki. Kobiety odwrócą się ode mnie, a w kieszeniach pełnych kamieni nie będzie miejsca na dobra współczesne. Pieniędzy natomiast nie mogę trzymać w dłoniach, gdyż mam brudne paznokcie, a to wstyd. Nawiasem mówiąc posiadam tylko drobne o najniższym nominale.

Myślę, że mimo wszystko trzeba urodzić się Jaśkiem Mazowszanką.