Opowiadania:

Zające myśliciele zajmujące się teorią marksizmu i leninizmu, kapitałem i światem Messelhofa, ekonomią, i politologią, są zwierzętami ociężałymi, mało ruchliwymi,. opasłymi, lekko sprośnymi, w grubych rogowych okularach. W sposób zasadniczy różnią się one od zajęcy łownych, które są znacznie mniejszymi osobnikami, niezwykle gibkimi, wygimnastykowanymi, z małym rozumkiem, wielce instynktowne, nastawione na jadło, kopulację, sen i umiejętność ucieczki przed myśliwym. Obie te odmiany pochodzą od wspólnego pnia Balbatoe Noe, a dopiero warunki życia i aspiracje niektórych osobników ukształtowały samoistnie dwa szczepy nie dopuszczając do mezaliansu.
Myśliwy Walery Lufa wracając z polowania, gdzie nielegalnie odstrzelił niedźwiedzia brunatnego, futrzaną ozdobę naszych krajowych kniei i niosąc go na swych myśliwskich plecach, wlazł, czyli potknął się o zająca z gatunku ociężałych, który pochłonięty czytaniem podstaw ekonomii normatywnej w rynku opcji i klasyfikacji mosznej Jakuba Wassmana nie usunął się w porę z drogi.
- O żesz ty... wrzasnął myśliwy Lufa, a zdanie to wypowiedziane w formie krzyku dokończył niedźwiedź brunatny ożywiony upadkiem z plecnej wysokości.
- Myśliwcze ty mój dzielny, uważaj jak chodzisz po lasach, które są płucami ojczyzny, a zarazem skarbem narodu. Spraw sobie łowcze okulary, które bywają dostępne w aptekach dla myśliwych. Kup mapę powiatu, gdzie wyraźnie zaznaczone są rejony wypasu zajęcy łownych i nie zakłócaj sesji naukowych naszego gatunku.
- Przepraszamy- odezwali się myśliwy Walery Lufa z niedźwiedziem brunatnym, dumą futrzanej nacji.
- A co czytasz drogi zajęcze? Spytali się jednogłośnie.
- Studiuję właśnie podstawy ekonomii normatywnej w rynku opcji i klasyfikacji mosznej. Odpowiedział Zając Opasły.
Myśliwy Lufa wraz z niedźwiedziem brunatnym żywo zainteresowali się problemem podstaw ekonomii normatywnej i zaczęli wspólnie przedyskutowywać poszczególne jej rozdziały, a jako iż każdy z nich posiadał personalną mosznę doszli do wspólnego wniosku, że razem założą klub dyskusyjny przy kole doradczym do spraw finansów przy prezydencie.

Jak mówili tak zrobili i po chwili...