Opowiadania:
- Naaprzóód, ruuszaj!!
Donośny głos dobył się z głębin leśnych. W mgnieniu oka powstał niezmierny hałas pomruków, okrzyków chrumkowych, przeciągłych ryków i zdobieni. Zadrżała ziemia leśna, a z nią zakołysały się w drzewa, zadrżały krzaki i trawy. W górę wzbił się tuman kurzu, zeschłych liści, igieł, oderwanych listków jagodowych, wraz z samymi jagodami i borówkami. Grzyby, niczym pociski, razem z żołędziami uderzały w korony rozchwianych drzew.
Obłoki te, ten cały chaos przesuwał się gwałtownie w stronę zachodnią, czyli na Polanę Łysą, zwaną Łysą Polaną. Polanę zasnuło po horyzont. Kurz dębiny z jodłowinami, niezliczone ilości grzybów jadalnych, z toksycznymi, jagodo-borówko-podziomki, z półkrzaczkami, jad leśny, z pięknem lasu i szyszko-żołędziami, wzbił się wysoko, wysoko w górę, pod same obłoki i druty wysokiego napięcia. Wszystko, wszystko zaczęło opadać powoli na Łysą Polanę, aż opadło do jej dna, wręcz denka łysego.
Polanę wypełniła wielka gromada zwierząt leśnych,. od liszkowatych myszek, po niedźwiedzie i łosie pyszczate. Wszystkie posypane na grzbietach pyłem i szczątkami leśnymi, wrzosem i kraszczydłem naturalnym.
Prawydnik, a zarazem Borsuk Znakomity wyprostował się na swych borsuczych nogach, strząsnął z grzbietu kożuch leśny i ozwał się tak głośno, żeby dosłyszały go ostatnie szeregi leśnych zwierząt, z kozami leśnymi na czele i psem puszczańskim.
- Próba udała się w całej swej rozciągłości. Udajmy się z powrotem na swoje leża, każdy w swoim kierunku i bądźmy czujni, czujni w każdym momencie, bo nie znamy ani najbliższej minuty, ani godziny i nieznany jest nam ten dzień, ani to coś.
Zwierzęta podniosły się na swych nogach i łapach, strzepnęły z siebie kurz leśny, z drobinami leśnymi i udały się do swych legowisk, dziur i nor. Udały się pełne świadomości, że już są przygotowane na tamto.